Aktualności

kasa

Pozwolenie na budowę domu niewymagane. Za uchwaleniem 305 posłów.

Nowelizacja prawa budowlanego znosi warunek otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Co jeszcze zmienia nowelizacja prawa budowlanego?

więcej

Adopcja

 

Jeśli małżeństwo lub osoba samotna zdecydowała się na adopcję, to musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces adopcyjny jest bardzo długi i skomplikowany. Adopcja jest bardzo poważną sprawą w aspekcie psychologiczno-społecznym, stąd taki długi proces. Zanim sąd wyrazi zgodę na przysposobienie malca, którą wydaje na podstawie opinii ośrodka adopcyjnego, dziecko i rodzice muszą się dobrze poznać. Małżeństwa kandydujące na rodziców adopcyjnych muszą spełnić kilka warunków. Poniżej najważniejsze informacje, o tym jakie warunki są konieczne i niezbędne przy adoptowaniu dziecka oraz jakie zaświadczenia trzeba przygotować.adopcja

Pierwszą rzeczą, jaką powinna wykonać rodzina czy też osobą, która myśli o adopcji to skontaktować się z ośrodkiem adopcyjnym. W czasie rozmowy pracownik ośrodka umówi małżeństwo na spotkanie z osobą zajmującą się adopcjami. Podczas takiego spotkania dowiedzą się o szczegółach procedury adopcyjnej, poznają podstawowe warunki adopcji, czy też zostaną poinformowani o zaświadczeniach, które należy dostarczyć.
Polskie prawo mówi, że adoptować dziecko może małżeństwo oraz osoby samotne, których wiek nie powinien przekraczać 40 lat. Zabrania jednak adopcji przez osoby żyjące w związku nieformalnym.

Warunki konieczne:

 • jednomyślność w podjęciu decyzji o adopcji,
 • sytuacja materialna umożliwiająca utrzymanie i wychowanie dziecka,
 • stabilny związek małżeński,
 • brak uzależnień od narkotyków,
 • dobry stan psychiczny i fizyczny rodziców.

Wymagane zaświadczenia:

 • odpis aktu małżeństwa,
 • odpis aktu urodzenia (w przypadku osób samotnych starających się o adopcję),
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach oraz opinia z zakładu pracy,
 • zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia,
 • zaświadczenie z poradni zdrowia psychicznego i poradni odwykowej, że nie było się leczonym,
 • zaświadczenie o niekaralności w formie wpisu z rejestru skazanych.

adopja

Niezbędne warunki:

W czasie trwania procesu adopcyjnego przyszli rodzice uczęszczają na szkolenie metodą grupową. Kandydaci przechodzą przez badania psychologiczne, których wyniki będą stanowić ważną część w procedurze adopcyjnej. Po ukończeniu szkolenia rodzice mogą zacząć starać się o dziecko, po odnalezieniu dziecka składa się wniosek o jego adopcję wraz ze wszystkimi dokumentami, które zostały wyżej wymienione. Rodzice adopcyjni spotykają się z dzieckiem w towarzystwie opiekunów malca na terenie domu dziecka. Zanim dziecko zostanie zabrane do domu swoich przyszłych rodziców, muszą oni je odwiedzać, bawić się. Chodzi o to, by dziecko nawiązało więź z przyszłymi rodzicami. Decyzję o adopcji wydaje sąd rodzinny na podstawie opinii, którą przygotowuje ośrodek adopcyjny.