Aktualności

kasa

Pozwolenie na budowę domu niewymagane. Za uchwaleniem 305 posłów.

Nowelizacja prawa budowlanego znosi warunek otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Co jeszcze zmienia nowelizacja prawa budowlanego?

więcej

Czy da się uchylić od mandatu z fotoradaru?

 

Gdy dostaniemy mandat zrobiony przez fotoradar mamy prawo go nie przyjąć. Możemy odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru, jeśli nie spełnia określonych wymagań. Kiedy można odmówić przyjęcia takiego mandatu? Jako że zdjęcie z fotoradaru ma być dowodem popełnienia wykroczenia, fotografia musi spełniać następujące wymogi:

  • musi być widoczny numer rejestracyjny auta (tablice/nalepka),
  • może być widoczne na niej tylko 1 auto,
  • powinna być do niej dołączona kopia świadectwa legalizacyjnego fotoradaru.

radar

Jeśli chociaż jeden z tych wymagań nie został spełniony, mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu. Sprawa wówczas trafia do sądu, ale jest szansa aby uniknąć zapłaty mandatu. Drugą sprawą jest przedawnienie mandatu – jeśli od przewinienia minął rok, taki mandat jest nieważny. Również policja czy straż miejska musi pamiętać o terminach wystawiania mandatu. Nowelizacja kodeksu cywilnego mówi, że policja, inspekcja transportu drogowego czy straż miejska maja 180 dni na wystawienie mandatu(dotyczy mandatów z fotoradaru). W ciągu tych dni służby mają czas na ustalenie sprawcy wykroczenia. Po tym czasie mandatu nie można wystawić, ale na postawie wykroczenia sporządzany jest wniosek, który trafia do sądu.

Otrzymując mandat, kierowca ma obowiązek wskazać sprawcę wykroczenia. Potwierdza, że to on jest na zdjęciu albo podaje dane osoby, która prowadziła auto. Jeśli domniemany sprawca nie potwierdzi, komu powierzył samochód, grozi mu kara do 5 tys. zł. Na zapłatę takiego mandatu mamy 7 dni od daty wystawienia mandatu. W przypadku, gdy wpłacimy pieniądze po terminie, powinniśmy otrzymać zwrot, ponieważ po upływie 7 dni sprawa trafia do sądu grodzkiego.

 radar2

Jeśli nie zgadzamy się z decyzją mandatu, czy też wysokością kwoty i chcemy się odwołać, również mamy 7 dni na wniesienie wniosku o uchylenie. We wniosku należy zaznaczyć przez kogo i jaki mandat został wystawiony. Kolejno wnosimy o jego uchylenie i wyjaśniamy, dlaczego uważamy, że jest bezprawny. Dalej powinniśmy napisać, dlaczego nie zgadzamy się z oceną i dlaczego twierdzimy, że nie doszło do popełnienia wykroczenia. Po upływie 7-dniowego terminu tracimy prawo do wniesienia odwołania.