Aktualności

kasa

Pozwolenie na budowę domu niewymagane. Za uchwaleniem 305 posłów.

Nowelizacja prawa budowlanego znosi warunek otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Co jeszcze zmienia nowelizacja prawa budowlanego?

więcej

Testy DNA na ustalenie ojcostwa

 

Coraz więcej Polaków robi testy DNA pozwalające ustalić ojcostwo. Decyzja ta na pewno nie jest łatwa, ale daje niemalże stuprocentowe potwierdzenie, czy jest się spokrewnionym z dzieckiem czy nie.

Test DNA to analiza materiału genetycznego dwóch osób pod kątem cech wspólnych. Pozwala potwierdzić lub wykluczyć prawdopodobne pokrewieństwo w określonym stopniu. Taki test pomaga ustalić, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, czy nie. Jest to najbardziej skuteczna i najpewniejsza metoda ustalenia ojcostwa, ponieważ jak już wcześniej wspomniano ustalenie ojcostwa udaje się w 100%.

testdna

Badania te są tak wysoce skuteczne, ponieważ w czasie wykonywania testów genetycznych, wykorzystuje się najważniejsze cechy DNA – polimorfizm i dziedziczenie DNA. Przy wykonywaniu testów genetycznych porównuje się materiał genetyczny, matki, dziecka i domniemanego ojca. Jeśli połowa DNA domniemanego ojca zgadza się z połową DNA dziecka, mężczyznę uznaje się za biologicznego ojca.

Do wykonania testu DNA należy pobrać materiał genetyczny od rzekomego ojca i dziecka (materiał matki wymagany jest tylko w określonych przypadkach, np. dwaj domniemani ojcowie są spokrewnieni). Pod materiałem genetycznym należy rozumieć wymaz z jamy ustnej(policzka), chyba że zachodzi potrzeba pobrania materiału w inny sposób (szczoteczka do zębów, wyrwany włos z cebulką). Koszt takiego testu waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.